DEAR READER...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι μάγισσες της Σμύρνης…

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οι μάγισσες της Σμύρνης… Empty Οι μάγισσες της Σμύρνης…

Δημοσίευση  cc Πεμ Νοε 22, 2018 3:03 am

Οι μάγισσες της Σμύρνης… %CE%9F%CE%99-%CE%9C%CE%91%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A3%CE%95%CE%A3-%CE%A4%CE%97%CE%A3-%CE%A3%CE%9C%CE%A5%CE%A1%CE%9D%CE%97%CE%A35af84dfc-f1ae-4db2-8d0d-8a1

Δραματοποιημένο μυθιστόρημα της Μάρας Μειμαρίδη σε σκηνοθεσία Σταμάτη Φασουλή με τους Μ. Καβογιάννη, Σμ. Καρύδη, Μ. Μπεγνή, Μ. Ηλίας, Ν. Βλαβιανού, Μ. Παπακωνσταντίνου.

Ένα best seller βιβλίο και συνάμα εμπορικό ελληνικό σήριαλ προ 13 ετών ζωντανεύει στη σκηνή του θεάτρου Παλλάς.

Η ζωή μιας σμυρνιάς μάγισσας, τα κόλπα, τα ξόρκια, τα ερωτικά φίλτρα και τα μπουγιούμ της παίρνει σάρκα και οστά.
Μεγάλη παραγωγή σε θίασο, σκηνικά, κοστούμια, μουσική και φωτισμό. Πολύ καλή η κ.Καβογιάννη αλλά και η κ.Βλαβιανού. Μέτρια έως ανούσια ως συνήθως η κ.Καρύδη. Καλή η κ.Παπακωνσταντίνου, αλλά με εμφανές έως ενοχλητικό το πρόβλημά της στην άρθρωση. Αρκετά καλοί οι κ.Μπεγνής και Ηλίας με καλύτερο τον τελευταίο.
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, ούτε είχα παρακολουθήσει το σήριαλ, γι’ αυτό και δε μπορώ να μπορώ σε διαδικασία σύγκρισης.
Ωστόσο, δε θα κρίνω την παράσταση αυτή από άποψη υποκριτικής, όσο από άποψη απόδοσης. Πρόκειται για μια ιδιαίτερα προσεγμένη δουλειά που μεταφέρει και κρατά τον θεατή στα μαγικά κόλπα των σμυρνιών του 1887.
cc
cc

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι μάγισσες της Σμύρνης… Empty Απ: Οι μάγισσες της Σμύρνης…

Δημοσίευση  John_John Τετ Νοε 28, 2018 9:10 am

Πολύ μεγάλη παραγωγή, καταπληκτικά κουστούμια, πλούσια παραγωγή, αξιοπρεπείς ερμηνείες. Σε γενικές γραμμές πολύ καλό κείμενο (σε ορισμένα σημεία μου φάνηκε λίγο άδειο, γιατί περίμενα λίγο μεγαλύτερο βάθος ή έστω κάποιου είδους κόστος στη μαγεία), με εξαιρετικό φινάλε! Δεν ξέρω πως αποδόθηκε τηλεοπτικά, καθώς δεν έχω δει τη σειρά, όμως στο θέατρο κόλλησε τέλεια! Σίγουρα αξίζει τον κόπο το πιάσιμο για τρεις και κάτι ώρες στην ίδια καρέκλα.
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης