DEAR READER...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Άμλετ ... στο Άνεσις

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Άμλετ ... στο Άνεσις Empty Άμλετ ... στο Άνεσις

Δημοσίευση  cc Τετ Μάης 02, 2018 11:08 pm

Άμλετ ... στο Άνεσις %ce%91%ce%bc%ce%bb%ce%b5%cf%84aa160434-8156-49c6-9ab0-4ea365935706

Δράμα του Ουίλιαμ Σαίξπηρ με τους Τ. Ιορδανίδη, Άρ. Λεμπεσόπουλο, Π. Ζούνη, Ιωάν. Παππά, Ν. Πουρσανίδη, Θ. Κατσαφάδο κ.α.

Το αιώνιο ερώτημα του ρομαντικού και ευαίσθητου πρίγκιπα Άμλετ γύρω από θέματα ηθικής, πολιτικής, εξουσίας… «Να ζει κανείς ή να μη ζει;!»

Άλλη μια σκηνοθετική δουλειά του Λ. Τσουλάτζε σε άλλο ένα διαχρονικά δημοφιλές αριστούργημα της παγκόσμιας δραματουργίας. Σύγχρονη σκηνοθεσία που όμως δεν ενοχλεί. Αρκετά ατμοσφαιρική σε σημεία, όπως πχ το τέλος της Οφηλίας. Σκηνικό, κοστούμια και μουσική συμβαδίζουν με το βλέμμα του σκηνοθέτη.
Αρκετά δεμένοι οι ηθοποιοί μεταξύ τους. Ξεχώρισα την κ. Παππά, την οποία θεωρώ μια από τις καλύτερες (αν όχι την καλύτερη) της γενιάς της. Δραματική, ποιητική, φευγάτη Οφηλία..τόσο όσο! Εξαιρετική!
Πολύ καλός και ο κ. Ιορδανίδης. Τιμή και δέος για έναν ηθοποιό να υποδυθεί τον Άμλετ. Ίσως την πιο δύσκολη περσόνα του Παγκοσμίου Θεάτρου. Το πάλεψε αρκετά καλά.
Ενδιαφέρουσα η απόδοση τόσο σκηνοθετικά όσο και ερμηνευτικά, όμως πρόκειται για ένα τόσο δυνατό και βαθυστόχαστο έργο που δυστυχώς προσεγγίστηκε εν μέρει και κατά τόπους.
cc
cc

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμλετ ... στο Άνεσις Empty Απ: Άμλετ ... στο Άνεσις

Δημοσίευση  John_John Πεμ Μάης 03, 2018 1:50 pm

Χάρηκα που επιτέλους είδα τον περιβόητο Άμλετ. Με ενόχλησε ελαφρώς η σύγχρονη σκηνοθεσία. Περίμενα λίγο πιο ποιητικό το κείμενο. Σαν γενική εντύπωση μου άρεσε, αλλά μου φάνηκε ότι το κείμενο είχε πολύ ακόμη βάθος να δώσει σε σχέση με αυτό που εξέλαβα εγώ. Υποκριτικά πολύ καλή παράσταση και σίγουρα άξιζε τον κόπο.
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης