DEAR READER...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι θα λέγατε να μοιραστούμε τα μικρά μυστικά ομορφιάς? Να ανταλλάξουμε προτάσεις και συμβουλές και να τα συγκεντρώσουμε εδώ?

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τι θα λέγατε να μοιραστούμε τα μικρά μυστικά ομορφιάς? Να ανταλλάξουμε προτάσεις και συμβουλές και να τα συγκεντρώσουμε εδώ? Empty Τι θα λέγατε να μοιραστούμε τα μικρά μυστικά ομορφιάς? Να ανταλλάξουμε προτάσεις και συμβουλές και να τα συγκεντρώσουμε εδώ?

Δημοσίευση  antria Δευ Αυγ 20, 2012 6:46 am

Ας ξεκινήσω με μερικά και βλέπουμε:

Για άσπρα δόντια βούρτσισμα των δοντιών με μαγειρική σόδα μία φορά την ημέρα.

Για τους μαύρους κύκλους στα μάτια έχω ακούσει ότι κάνει καλό το λεμφικό μασάζ (έχει δοκιμάσει καμία να μας πει?)

Οι φράουλες, τα πορτοκάλια και τα λεμόνια βελτιώνουν την οσμή του σώματος.

Μην γελάσετε...
Ένα tip και από εμένα που κάνω από μικρούλα, συμβουλή γιαγιάς- μαμάς:
για να καθαρίσουμε τους αγκώνες μας, χρησιμοποιούμε χρησιμοποιημένες λεμονόκουπες.
Ακουμπάμε το εσωτερικό του αγκώνα μέσα στην λεμονόκουπα, και το τρίβουμε για λίγα λεπτά.
Αποτέλεσμα καλύτερο και από scrub

Πάντως για να σοβαρευτούμε.. το χαμομήλι ως μέσο για να βάψετε τα μαλλιά σας καλύτερα και από το οξυζενέ το ξέρετε έτσι; Απλώς λούζουμε το μαλλάκι μας και μετά περνάμε από πάνω το χαμομήλι και μόλις το δει ο ήλιος το ανοίγει!! Και γίνεται πολύ όμορφο και απόλυτα φυσικό!!
Δοκιμάστε το!!! Εγώ πάντως θα το κάνω

Ένα παλιό και πολύ αποτελεσματικό κόλπο για τα μαλλιά είναι να χρησιμοποιήσετε φυσικό χυμό λεμονιού αντί για ζελέ ή αφρό.Τα μαλλιά στέκονται τό ίδιο καλά και μυρίζουν υπέροχα(όχι λεμόνι....σαν λουλούδι μυρίζει..)

για τους μαύρους κύκλους εγώ νομίζω φταίει η κούραση. έχω ακούσει ότι φταίει η ρινική συσσώρευση (όταν "κλείνει" η μύτη μας λόγω κρυολογήματος ή αλλεργίας), το κάπνισμα, η κληρονομικότητα, η κατακράτηση υγρών, η αφυδάτωση κ.α βοηθάει ο καλός ύπνος, η ξεκούραση, καλή διατροφή, καλή ενυδάτωση του δέρματος. δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάει αυτό με τα αγγουράκια, τις πατατούλες και τις κομπρέσες με χαμομήλι. τα έχω δοκιμάσει και αποτέλεσμα δεν είδα.

το λεμόνι είναι πρώτης τάξεως λευκαντικό . γι'αυτό προσέχετε, όταν βάζεται λεμόνι περιμένετε λίγο μέχρι να βγείτε έξω στον ήλιο. το λεμόνι επίσης βοηθά στην καταπολέμηση της λιπαρότητας του δέρματος. έχω ακούσει ότι αν βάλεις λίγο κρεμύδι στο σπυράκι αυτό θα φύγει. όμως δεν είναι δοκιμασμένο.

εδώ είναι μια φυσική μάσκα ομορφιάς που μου στειλαν αλλά ακόμη να τη δοκιμάσω. αν θέλετε να πειραματιστείτε:

Ασπράδια αυγού και μέλι
(για ξηρές επιδερμίδες)

Το ασπράδι του αυγού θεωρείται ως το πιο φυσικό υδατικό συστατικό. Η ακόλουθη μάσκα βοηθά στην βαθιά ενυδάτωση του δέρματος.

Ανακατέψτε :
1 κουτάλι της σούπας μέλι
1 ασπράδι αυγού
½ κουτάλι της σούπας αμυγδαλέλαιο
1 κουταλιά της σούπας γιαούρτι

Το μέλι απαλύνει το δέρμα ενώ το ασπράδι του αυγού και το αμυγδαλέλαιο ενυδατώνουν την επιδερμίδα. Το γιαούρτι βοηθά στην σύσφιξη και λείανση των δερματικών πόρων.

Ασπράδια αυγού , Αβοκάντο και Μud Mask
(για λιπαρές επιδερμίδες)

Τώρα τι κάνει το Mud Mask δεν ξέρω

Ανακατέψτε :
1 κουτάλι της σούπας μάσκα πηλού
1 ασπράδι αυγού
λιωμένο αβοκάντο

Προσπαθήστε να φτιάξετε ένα ενιαίο μείγμα. Το αβοκάντο ενυδατώνει το δέρμα σας χωρίς όμως να του αφήνει γυαλάδα.

Μάσκα μαλλιών με αυγό και ελαιόλαδο (μια που την δοκίμασε μ είπε είχε αποτελέσματα)

Ανακατέψτε :
2 αυγά (ασπράδι και κρόκο)
4 κουτάλια της σούπας ελαιόλαδο

Απλώστε το μείγμα στα μαλλιά και αφήστε το για 10 λεπτά. Κατά προτίμηση καλύψτε τα μαλλιά με μια ζεστή πετσέτα. Ξεπλύνετε καλά και τα μαλλιά σας θα γίνουν απαλά και γυαλιστερά!!!
antria
antria

Αριθμός μηνυμάτων : 128
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : kallithea

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι θα λέγατε να μοιραστούμε τα μικρά μυστικά ομορφιάς? Να ανταλλάξουμε προτάσεις και συμβουλές και να τα συγκεντρώσουμε εδώ? Empty Απ: Τι θα λέγατε να μοιραστούμε τα μικρά μυστικά ομορφιάς? Να ανταλλάξουμε προτάσεις και συμβουλές και να τα συγκεντρώσουμε εδώ?

Δημοσίευση  cc Δευ Αυγ 27, 2012 11:16 pm

αχ τι ωραία πράγματα μας λες..
cc
cc

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι θα λέγατε να μοιραστούμε τα μικρά μυστικά ομορφιάς? Να ανταλλάξουμε προτάσεις και συμβουλές και να τα συγκεντρώσουμε εδώ? Empty Απ: Τι θα λέγατε να μοιραστούμε τα μικρά μυστικά ομορφιάς? Να ανταλλάξουμε προτάσεις και συμβουλές και να τα συγκεντρώσουμε εδώ?

Δημοσίευση  ranaraki Παρ Οκτ 12, 2012 1:32 pm

kai kapoies akoma maskoules pou mporoume na ftiaxoume mones mas me ulika pou exoue sto spiti (dokimaste idiaitera auth me to gala th susthnw anepifulaxta se olo to proswpo)

Καθαρισμός με χαμομήλι

Το χαμομηλάκι χρησιμοποιείται για τον καθαρισμό του προσώπου καθώς έχει φαρμακευτικές ιδιότητες και για να ξανθαίνουν τα μαλλιά. Ιδανικό για κρύες κομπρέσες σε ερεθισμένα(έπειτα από ένα ξεβάψιμο ματιών) και κουρασμένα μάτια.

Μάσκα Σύσφιξης με αυγό

Χτυπάτε ελαφρά δύο ασπράδια αυγών και στη συνέχεια τα απλώνετε στο πρόσωπο σας(όχι στη περιοχή των ματιών).Αφήνετε να δράσει για 10-15 λεπτά μέχρι να αρχίσει να σας τραβάει και μετά ξεβγάζετε με χλιαρό νερό που σιγά σιγά θα γίνεται κρύο.

Μάσκα με μέλι

Για ξηρή, θαμπή και αφυδατωμένη επιδερμίδα απλώστε στο πρόσωπο σας μια στρώση μέλι και αφήστε να δράσει για 15 λεπτά. Ξεβγάζετε με χλιαρό νερό.

Μάσκα με πορτοκάλι

Πολτοποιείτε ένα πορτοκάλι και στη συνέχεια το χρησιμοποιείται σαν μάσκα για 10-15 λεπτά και την ξεβγάζετε. Είναι ιδανική για ένα δέρμα λαμπερό, απαλό, γυαλιστερό και καθυστερεί την εμφάνιση των ρυτίδων.

Μάσκα με μήλο

Αλέθετε ένα μήλο ρίχνετε 3 κουταλιές της σούπας κρέμα γάλακτος και μέχρι το μείγμα να γίνει λείο το απλώνετε στο πρόσωπο σας και το αφήνετε για 15 λεπτά να δράσει στο τέλος την ξεπλένεται.

Peeling με αλάτι & ελαιόλαδο

Αναμιγνύεται 1 κουτ. σούπας ελαιόλαδο με αλάτι. Έπειτα με το μείγμα αυτό τρίβετε το πιγούνι, τα μάγουλα, τη μύτη και το μέτωπο για να καθαρίσουν οι πόροι και τα μαύρα στίγματα τέλος ξεπλένετε με χλιαρό νερό.

Peeling με μέλι

Ανακατεύετε 1 κουταλιά της σούπας μέλι με 2 κουταλιές της σούπας αμύγδαλα σε σκόνη και μισό κουταλάκι του γλυκού λεμόνι. Τρίβετε απαλά το πρόσωπο και ξεβγάζετε με χλιαρό νερό.

Γάλα για κουρασμένα μάτια

2 στρογγυλά βαμβάκια τα βουτάτε μέσα σε λίγο κρύο γάλα και τα τοποθετείτε στα κλειστά μάτια σας για 10 λεπτά τέλος ξεβγάζετε το πρόσωπο σας με χλιαρό νερό.




ranaraki

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2012
Τόπος : athina

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης