DEAR READER...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Summer Coctails...

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Summer Coctails...

Δημοσίευση  John_John Παρ Ιουν 08, 2012 12:16 am

Ποιο είναι το αγαπημένο σας καλοκαιρινό coctail? τώρα που η θερμοκρασία ανεβαίνει πρέπει να αρχίσουμε να τα τσακίζουμε... Προσωπικά έχω πολύ μικρή εμπειρία από κοκτέιλ οπότε δεν έχω και αγαπημένο. Γι αυτό θέλω και τη βοήθειά σας...
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  cc Κυρ Ιουν 10, 2012 5:32 am

Εγω δοκιμασα σε Fridays προσφατα μια Pina Colada Frozen και με ξετρελανε...Ειναι παμπλαιο κοκτεηλ αλλα μοσχοβολουσε ανανα κ ειχε κ τον θρυματισμενο παγο κ ηταν σουπερ! Θα ελεγα οτι δε μου πολυαρεσουν τα κοκτεηλ που εχουν σα βαση το Ουισκυ αλλα κ παλι με επιφυλαξη γιατι ειμαι ανοιχτη σε δοκιμες..Μαρεσει το Daquiri Strawberry και σιχαινομαι το Mojito! Το σιχαινομαι ομως και όπως και η Caipirinia μου φαινονται το ίδιο νερομπλουμ! Αλλα οπως και ναχει ειναι θεμα γευσης...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα λενε!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την cc στις Τρι Ιουν 19, 2012 1:42 am, 1 φορά
cc
cc

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  cc Τρι Ιουν 19, 2012 1:41 am

Λοιπόν, επειδή βλέπω δεν είναι και πολύ cocktail-experts, είπα να σε βοηθήσω εγώ...

Παραθέτω μερικά από τα πιο διάσημα cocktails και κάποια βασικά συστατικά τους, ώστε να καταλάβεις τι σου αρέσει και τι όχι ανάλογα με τα ποτά της αρεσκείας σου..

DAIQUIRI Για πριν το φαγητό
Λευκό Ρούμι - Φρέσκος χυμός λεμόνι

KIR Για πριν το φαγητό
Λευκό ξηρό κρασί - Crθme de Cassis

MANHATTAN Για πριν το φαγητό
Rye ή Canadian whiskey - Κόκκινο Vermouth

MARGARITA Για πριν το φαγητό
Tequila - Cointreau - Φρέσκος χυμός λεμονιού

MARTINI (DRY) Για πριν το φαγητό
Gin - Ξηρό Vermouth

ΑLEXANDER Για μετά το φαγητό
Cognac - Creme de Cacao (Σκούρη) - Φρέσκια κρέμα γάλακτος

BLACK RUSSIAN Για μετά το φαγητό
Vodka - Coffee liqueur

RUSTY NAIL Για μετά το φαγητό
Scotch whisky - Drambuie

BELLINI Long drink
Ξηρό αφρώδες κρασί - Πουρές ροδάκινου

BLOODY MARY Long drink
Vodka - Χυμός ντομάτας - Χυμός λεμόνι

GIN FIZZ Long drink
Gin - Φρέσκος χυμός λεμονιού - Σιρόπι ζάχαρης - Σόδα

PINA COLADA Long drink
Λευκό ρούμι - Coconut cream - Χυμός Ανανά - Σόδα

SCREWDRIVER Long drink
Vodka - Χυμός πορτοκάλι

SINGAPORE SLING Long drink
Gin - Cherry Brandy - Cointreau - DOM Benedictine - Γρεναδίνη - Χυμός ανανά - Χυμός λεμόνι

TEQUILA SUNRISE Long drink
Tequila - Χυμός πορτοκάλι - Γρεναδίνη

CAIPIRINHA
Cachaca - Lime

COSMOPOLITAN
Vodka Citron - Cointreau - Χυμός λεμονιού - Χυμός cranberry

KAMIKAZE
Vodka - Cointreau - Χυμός λεμόνι

LONG ISLAND ICED TEA
Vodka - Tequila - White Rum – Cointreau – Gin - Χυμός λεμόνι

MAI-TAI
Λευκό + Σκούρο ρούμι - Orange Curacao - Σιρόπι αμυγδάλου - Χυμός λεμονιού

MOJITO
Λευκό ρούμι - Χυμός λεμόνι -φύλλα μέντας ή δυόσμου - ζάχαρη - Σόδα

B52
Kahlua - Bailey's Irish Cream - Grand Marnier

CUBA LIBRE
Λευκό ρούμι - Cola - Χυμός λεμόνι

SEX ON THE BEACH
Vodka - Peach Schnapps - Χυμός πορτοκάλι - Χυμός cranberry

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως για την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να επιλέξεις κάποιο cocktail...
cc
cc

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  John_John Τρι Ιουν 19, 2012 3:57 am

ευχαριστώ πολύ! Μάλλον το επόμενο στη λίστα θα είναι το... MARTINI (DRY) Για πριν το φαγητό
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  lucille1987 Τρι Ιουν 19, 2012 6:07 am

αυτη τηνλιστα μου φαινεται πως θα την εκτυπωσω !!!!!! που θα παει ...ολο το καλοκαιρι αν δοκιμαζω και απο ενα καθε μερα σε καθε εξοδο , μεχρι τον αυγουστο θα τα εχω δοκιμασει ολα και θα σας απαντησω αναλογως για τα γουστα μου !!!!!!!!!!!! μεχρι τοτε υπομονη και ας ελπισουμε να μην γινω κουδουνι απο τα πολλα κοκτειλ !!!!!!!!!!!!! Smile Smile Smile Smile
lucille1987
lucille1987

Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  Deppy Τρι Ιουν 19, 2012 11:23 am

cc έγραψε:Εγω δοκιμασα σε Fridays προσφατα μια Pina Colada Frozen και με ξετρελανε...Ειναι παμπλαιο κοκτεηλ αλλα μοσχοβολουσε ανανα κ ειχε κ τον θρυματισμενο παγο κ ηταν σουπερ! Θα ελεγα οτι δε μου πολυαρεσουν τα κοκτεηλ που εχουν σα βαση το Ουισκυ αλλα κ παλι με επιφυλαξη γιατι ειμαι ανοιχτη σε δοκιμες..Μαρεσει το Daquiri Strawberry και σιχαινομαι το Mojito! Το σιχαινομαι ομως και όπως και η Caipirinia μου φαινονται το ίδιο νερομπλουμ! Αλλα οπως και ναχει ειναι θεμα γευσης...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα λενε!


Φίλη μουουουουου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μα πόσο ταιριάζουμε!!!! Κι εγώ προτιμώ Daquiri Strawberry ενώ το πολυδιαφημιζόμενο Mojito δεν με τρέλανε καθόλου!! Δεν είμαι γνώστρια πολλών κοκτέηλ μα τα θεωρώ πολύ δροσερά και ό,τι πρέπει τώρα το καλοκαίρι ως επιλογή. Έχω δοκιμάσει ελάχιστα- από τα άπειρα που υπάρχουν- και συνήθως διαλέγω εκ του ασφαλούς, κοιτώ τα συστατικά ή ζητώ κάποια πρόταση από την παρέα.
Deppy
Deppy

Αριθμός μηνυμάτων : 91
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2012
Τόπος : Καλλιθέα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  antria Πεμ Ιουν 21, 2012 11:26 pm

lucille1987 έγραψε:αυτη τηνλιστα μου φαινεται πως θα την εκτυπωσω !!!!!! που θα παει ...ολο το καλοκαιρι αν δοκιμαζω και απο ενα καθε μερα σε καθε εξοδο , μεχρι τον αυγουστο θα τα εχω δοκιμασει ολα και θα σας απαντησω αναλογως για τα γουστα μου !!!!!!!!!!!! μεχρι τοτε υπομονη και ας ελπισουμε να μην γινω κουδουνι απο τα πολλα κοκτειλ !!!!!!!!!!!!! Smile Smile Smile Smile


νομιζω οτι ειναι σαν να με αντιπρωσοπευεις με τις απαντησεις σου! εισαι θεα!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy το ιδιο ηθελα να πω κ εγω ! ! !! I love you I love you I love you Idea Idea Idea Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Smile Smile Smile
antria
antria

Αριθμός μηνυμάτων : 128
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : kallithea

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  John_John Σαβ Ιουν 23, 2012 7:04 am

Εχθές δοκίμασα το cocktail "Bronx" με βάση το gin. Ήταν πολύ καλό αλλά δεν θα το περιέγραφα και ως σούπερ. Πάντως είναι μια ακόμα ενδιαφέρουσα καλοκαιρινή γνώμη.
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  cc Σαβ Ιουν 23, 2012 1:10 pm

εγω εχτες δοκιμασα το carribean champagne....υπεροχο με βαση τη σαμπανια κ ελαχιστο λικερ μπανανα που ισα που αφηνε μια εσανς μπανανας...για οσους λατρευουν τα κοκτεηλ σαμπανιας οπως εγω το συνιστω ανεπιφυλακτα...
και για να προτεινω κ μαγαζι αν βρεθειτε βορεια κ δη στο φαρο ψυχικου επισκεφτειτε το cafe bar ραμπα....με την πλακοστρωτη αυλη του.εχει μεγαλη ποικιλια απο κοκτεηλ κ στις οικονομικοτερες τιμες της αγορας...μονο με 10ευρω!!!
cc
cc

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  John_John Σαβ Ιουλ 07, 2012 11:06 pm

Δοκίμασα κι άλλο coctail: Dry Martini.
Πικρό, χωρίς να το βάζω στα αρνητικά. Φανταστική γεύση οι δύο ελιές που το συνόδευαν. Σε γενικές γραμμές δεν τρελάθηκα. Μάλλον δεν θα το έπαιρνα ξανά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ανακατεμένο ή κουνημένο που λέει και ο κύριος Bond αλλά περίμενα κάτι καλύτερο για κοκτέιλ και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον κάτι πιο ανάλαφρο. Μπορεί απλά να μην είναι για καλοκαίρι...
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  John_John Πεμ Ιουλ 19, 2012 1:26 am

Blue Hawaiian: Το καλύτερο που δοκίμασα φέτος το καλοκαίρι. Με βάση το ρούμι και χρώμα το βαθύ μπλε. Πολύ όμορφο οπτικά (εντυπωσιακό λόγω χρώματος) αλλά στη γεύση καταπληκτικό. Άκρως καλοκαιρινό και δροσιστικό. Προτείνω ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσετε. Είναι μια εξαιρετική επιλογή γιατί όπου κι αν είστε θα νιώσετε σαν να ρεμβάζετε σε μια αιώρα στην παραλία της Χαβάης απολαμβάνοντας τον αέρα που σας κάνουν με φτερά ιθαγενείς με κολιέ από κοχύλια στο λαιμό.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την John_John στις Πεμ Ιουλ 19, 2012 1:29 am, 1 φορά
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  John_John Πεμ Ιουλ 19, 2012 1:27 am

Cuba Libre: Αν θυμάμαι καλά είναι ρούμι κόλα και λάιμ. Γευστικότατο και πολύ δροσιστικό. Προσωπικά δεν μπορώ να το κατατάξω στην κατηγορία των cocktails λόγω απλοϊκότητας στην κατασκευή και στο ποτήρι που σερβίρεται (ένα απλό ποτήρι νερού). Για μένα με τον όρο cocktail εννοούμε πολύ περίπλοκη και εντυπωσιακή κατασκευή σε όμορφο ποτήρι με ομπρέλες και λοιπά διακοσμητικά. Για τον ίδιο λόγο δεν κατατάσσω στα cocktail ούτε το screw driver (βότκα πορτοκάλι). Πάντως σαν ποτό ήταν εξαιρετικό. Αν το χρεώναν και σαν ποτό και όχι σαν cocktail λογικά θα ήταν το ποτό μου για φέτος το καλοκαίρι.
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  John_John Κυρ Αυγ 26, 2012 10:21 am

Ήπια ακόμη δύο caktail:
Pinacolada: Πολύ δροσιστικό, ελαφρύ και απλό. Ότι πρέπει για να δροσιστεί κανείς στην παραλία.
Mai Tai: Κλασικό και αγαπημένο πολλών. Καλό αλλά χωρίς να μου φανεί τίποτε το ιδιαίτερο. Μάλλον θα ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή για να σιγουρευτώ.

Επίσης δοκίμασα δύο φορές ακόμη το Cuba Libre.

Επίσης επειδή τελείωσαν οι διακοπές για μένα και δύσκολα θα δοκιμάσω άλλο cocktail (καλοκαιρινό) θέλω να ανακηρύξω τα αγαπημένα μου για τα φέτος:
Καλύτερο cocktail: Blue Hawaiian!
Καλύτερο cocktail bar: Gasoline (by far όμως)

Διευκρινίζω ότι ούτε σε πολλά μπαρ πήγα ούτε πολλά cocktail δοκίμασα. Αυτά που έγραψα είναι αποκλειστικά από την μικρή προσωπική φετινή μου εμπειρία...
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  cc Δευ Αυγ 27, 2012 11:21 pm

μμμ...
εμένα μάλλον το αγαπημένο μου cocktail bar για φέτος είναι η αυλή της Ράμπας στο Φάρο Ψυχικού..
Το Gasoline έχει πολύ οικονομικά ποτά και επίσης όμορφη αυλίτσα...όμως εκεί δοκίμασα το αγαπημένο μου Kir Royal και δυστυχώς ήταν το χειρότερο που έχω πιεί!!!
cc
cc

Αριθμός μηνυμάτων : 477
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Summer Coctails... Empty Απ: Summer Coctails...

Δημοσίευση  John_John Κυρ Ιουν 02, 2013 5:43 am

Άνοιξε η σεζόν με το εκπληκτικό Boundy coctail: Signature coctail του Malabar! Σοκολάτα και καρύδα σε κοκτέιλ. Εξαιρετικό!
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης