DEAR READER...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε???

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε??? Empty Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε???

Δημοσίευση  antria Δευ Αυγ 20, 2012 5:39 am


Η συγκεκριμένη άποψη είναι πέρα για πέρα λανθασμένη. Εάν με το ξύρισμα δυνάμωναν οι τρίχες, τότε τα άτομα που έχουν αρχίσει να χάνουν τα μαλλιά τους θα ξύριζαν το κεφάλι τους και θα σταματούσαν την τριχόπτωση.

Η Δρ. Rachel C. Vreeman, παιδίατρος και ερευνήτρια, και ο καθηγητής παιδιατρικής Aaron E. Carrol, έρχονται να απομυθοποιήσουν επιστημονικά το μύθο:

«Υπάρχουν ακλόνητα επιστημονικά στοιχεία που διαψεύδουν αυτόν τον ισχυρισμό. Το 1928, μία κλινική δοκιμή έδειξε πως το ξύρισμα δεν έχει καμία απολύτως επίδραση στην τρίχα. Πιο πρόσφατες μελέτες επιβεβαιώνουν πως το ξύρισμα δεν επηρεάζει το πάχος ή το βαθμό ανάπτυξης της τρίχας. Επιπλέον, το ξύρισμα αφαιρεί τα νεκρά τμήματα της τρίχας και όχι αυτά που υπάρχουν κάτω από την επιφάνεια του δέρματος, επομένως δεν μπορεί με οιονδήποτε τρόπο να επηρεάζει το βαθμό ή το είδος της ανάπτυξής της. Η ξυρισμένη τρίχα δεν έχει το λεπτότερο άκρο που έχει μία αξύριστη τρίχα και γι’ αυτό υπάρχει και η αίσθηση της τραχύτητας. Ομοίως, η νέα τρίχα δεν έχει ξεθωριάσει ακόμα από τον ήλιο ή την έκθεσή της σε χημικά, με αποτέλεσμα να φαίνεται πιο σκούρα από την ήδη υπάρχουσα τρίχα.»

Βασικά, η ξυρισμένη τρίχα φαίνεται πιο σκληρή στην αίσθηση και αυτό μας κάνει να πιστεύουμε ότι είναι και πιο δυνατή. Στην πραγματικότητα, όμως, απλά παραπλανούμαστε, καθώς η τρίχα μας παραμένει η ίδια.
antria
antria

Αριθμός μηνυμάτων : 128
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : kallithea

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε??? Empty Απ: Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε???

Δημοσίευση  John_John Κυρ Αυγ 26, 2012 9:59 am

Πολύ ενδιαφέρον! Ήμουν σίγουρος για το αντίθετο. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι πώς δικαιολογείται όταν ξυρίζουμε μια περιοχή που δεν έχει τρίχες (ή τουλάχιστον έχει χνούδι) μετά να βγαίνουν τρίχες κανονικά...
John_John
John_John

Αριθμός μηνυμάτων : 646
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε??? Empty Απ: Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε???

Δημοσίευση  antria Τετ Αυγ 29, 2012 11:33 pm

John_John έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον! Ήμουν σίγουρος για το αντίθετο. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι πώς δικαιολογείται όταν ξυρίζουμε μια περιοχή που δεν έχει τρίχες (ή τουλάχιστον έχει χνούδι) μετά να βγαίνουν τρίχες κανονικά...

ισως γιατι με το ξυρισμα αν παρατηρεις γεινεται ποιο αγρια! αρα το χνουδι παυει να υπαρχει κ γεινεται τριχουλα!!!!! χααχαχκ παει λεγοντας ! γεινοντε ποιο δυνατες, ας πουμε , οι ριζες!
η να το πω αλιως! οταν κλαδευεις μετα δεν πετα αλου προς αλλη κατευθηνση φιλαρακια πολυ ποιο πυκνα;; καπως ετσι ειμαστε κ εμεις!!
antria
antria

Αριθμός μηνυμάτων : 128
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : kallithea

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε??? Empty Απ: Οι τρίχες φυτρώνουν πιο δυνατές όταν τις ξυρίζουμε???

Δημοσίευση  antria Τετ Αυγ 29, 2012 11:36 pm

antria έγραψε:
John_John έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον! Ήμουν σίγουρος για το αντίθετο. Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι πώς δικαιολογείται όταν ξυρίζουμε μια περιοχή που δεν έχει τρίχες (ή τουλάχιστον έχει χνούδι) μετά να βγαίνουν τρίχες κανονικά...

ισως γιατι με το ξυρισμα αν παρατηρεις γεινεται ποιο αγρια! αρα το χνουδι παυει να υπαρχει κ γεινεται τριχουλα!!!!! χααχαχκ παει λεγοντας ! γεινοντε ποιο δυνατες, ας πουμε , οι ριζες!
η να το πω αλιως! οταν κλαδευεις μετα δεν πετα αλου προς αλλη κατευθηνση φιλαρακια πολυ ποιο πυκνα;; καπως ετσι ειμαστε κ εμεις!!

πλακα εκανα !θα πρεπει να ρωτησω τους ιδικους για την ερωτηση σου!
antria
antria

Αριθμός μηνυμάτων : 128
Ημερομηνία εγγραφής : 05/06/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : kallithea

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης